Jak przygotować dziecko do żłobka

drukuj

Podejmując decyzję o zapisaniu dziecka do żłobka nie zawsze jesteśmy przygotowani na to, co nas czeka. Często także nie wiemy, jak przygotować siebie, jako rodzica oraz dziecko na ten moment.

Aby ułatwić Wam drodzy Rodzice wejście w ten nowy etap podajemy kilka rad.

 1. Dziecko wyczuwa emocje bliskich, zwłaszcza matki i przejmuje je w swoich zachowaniach. Postaraj się, aby rozstanie było serdeczne, ale stanowcze – Twój spokój udzieli się dziecku i łatwiej zaakceptuje nową sytuację.
 2. Przyzwyczajaj swoje dziecko do innych osób. Wychodź na plac zabaw, do znajomych, pozwalaj innym członkom rodziny zajmować się maluszkiem. Stopniowo oswajaj swoją pociechę z tym, że opiekuje się nim ktoś inny. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że zawsze wrócisz.
 3. Postaraj się tak zaplanować pierwsze dni dziecka w żłobku, aby trochę wcześniej je odbierać.
 4. Zapoznaj się ze żłobkowym planem dnia i postaraj się wprowadzić go w domu zanim dziecko przyjdzie do żłobka (godziny spania, jedzenia) to ułatwi dziecku pobyt w nowym miejscu.
 5. Łatwiej będzie dziecku odnaleźć się w żłobku, jeżeli wcześniej zapoznasz je ze smakiem mleka modyfikowanego, herbatkami dla niemowląt oraz zupami.
 6. Spróbuj odstawić butelkę i karm dziecko łyżeczką.
 7. Zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy na podłodze np. na macie edukacyjnej lub miękkim kocu. Niemowlęta uwielbiają obserwować świat z wysoka a najprzyjemniej robi się to w ramionach osoby dorosłej. Jednak w żłobku jest kilkanaście maluszków a siły opiekunek ograniczone i rąk za mało. Przyzwyczajane do ciągłego noszenia będą protestować przeciwko leżeniu w łóżeczku lub zabawie na dywanie.
 8. Naucz dziecko samodzielności. Postaraj się nie wyręczać malucha w codziennych czynnościach.

 

Pierwsze dni w żłobku są wielkim wydarzeniem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Dla maluszka jest to wielka zmiana i będzie potrzebował czasu, aby zaakceptować nowe miejsce. Nasza kadra zadba o to, aby ten ważny moment w życiu Waszego dziecka przebiegł w miarę „bezboleśnie”.

„U nas jak w domu, mamo wracaj do pracy!”

SPRAWY ORGANIZACYJNO – FORMALNE

 1. Personel żłobka nie podaje dzieciom żadnych leków w związku z tym w przypadku objawów chorobowych rodzice zostają poinformowani telefonicznie o stanie zdrowia dziecka. W takiej sytuacji należy maluszka odebrać możliwie najszybciej.
 2. Wymagane jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia w sytuacji, kiedy dziecko było odesłane do domu z temperaturą oraz po chorobie.
 3. Podczas oddawania dziecka pod opiekę opiekunki prosimy o przekazywanie informacji o stanie zdrowia oraz samopoczuciu maluszka np. czy dziecko prawidłowo spało w nocy, czy ząbkuje i przez to może być płaczliwe lub ma jakieś inne podobne dolegliwości.
 4. Prosimy o zwracanie uwagi na czystość dziecka, krótko obcięte paznokcie.
 5. Prosimy nie zakładać dziecku odzieży z małymi ozdobami, cekinami, koralikami, które mogą zostać oderwane i następnie połknięte przez malucha.
 6. Prosimy nie zakładać dziecku biżuterii (kolczyki, łańcuszki, korale, bransoletki) stanowią one zagrożenie dla dzieci oraz mogą ulec zniszczeniu przez rozerwanie.
 7. Prosimy na bieżąco aktualizować zmiany numeru telefonu, adresu mail.
Dodano: 2019-06-17

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.